Logo Freelancer Si funksiononShfleto punët Identifikohu Regjistrohu Posto një projekt
Find Jobs
Hire Freelancers
Get Ideas
About
Resources
undefined Freelancer Punësoni

Punëso ekspert
3D Animators
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso 3D Animator më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso 3D Animators

Avatariverified.svg Attari Bros
3D Animator
$25 për orë
4,8 (6430 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svg Gaurav C.
3D Animator
$40 për orë
4,9 (3444 punë)
Shihni Profilin
Avatari Preet Kamal B.
3D Animator
$30 për orë
4,9 (2979 punë)
Shihni Profilin
Avatari Charu G.
3D Animator
$20 për orë
4,8 (1993 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg Biplab P.
3D Animator
$30 për orë
5,0 (1958 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg BRD Global Translations
3D Animator
$30 për orë
4,9 (1875 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svg Future designs
3D Animator
$20 për orë
4,9 (1789 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg Rakibul H.
3D Animator
$20 për orë
4,9 (1770 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë 3D Animators
Klientët vlerësojnë 3D Animators
4.89 nga 5
from 196 160 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë 3D Animator

3D animation is the process of creating animated images. The procedure is often referred to as computer animation or even CGI (computer-generated imagery), although CGI also encompasses static scenes and thus is technically outside the scope of 3D animation.  
The entertainment and advertising industry rely heavily on computer animation for use in games, movies, television or digital content. Common animation requests include character design, movement cycles, 3D modeling, texturing, sculpting, visual effects and post production. Skilled artists use popular computer applications such as After Effects, Maya or 3ds Max to produce professional quality animated characters.
Routinely, an animator builds or models a simplified representation of an object or character - such as a stick figure or virtual skeleton. Components such as arms, legs or mouth are then moved with the assistance of key frames. Instead of painstakingly completing every movement, changes in appearance are then calculated by computer software and an animation rendered. This process is commonly called morphing or tweening.
More recently an alternative method of animation called Motion capture (Mo-cap for short) has become popular in games and films. Motion capture utilizes a live performer to act out a required movement. The action is video recorded and utilizing biomechanics markers it is applied to an animated character using a computer application.  
Currently, a mix of animation and Motion capture is applied to the creation of 3D animations. While Motion capture can be alarmingly realistic, keyframe animation is preferred when specific actions prove difficult for an actor to reproduce.
An ongoing challenge for 3D animators is achieving a high degree of human realism. Sizeable advancements continue to be made in this quest, but delivering characters that look and move identically to humans still requires further evolution. Some materials tend to be more difficult to replicate and animate than others, for example, human hair and clothing. Almost inevitably computer animation will reach the point of becoming indistinguishable from human performance; this could have wide-ranging repercussions on the entertainment industry.
Are you looking for a 3D computer animation for your business project? Do you have a tight timeline and seemingly shrinking budget? Hiring a freelance 3D animator might be the optimal solution.
Freelancer.com is home to a community of highly skilled and professional 3D animators skilled in Keyframe Animation, Motion capture and a variety of other animation or graphically modeling tasks.
Why should you hire a freelancer?  
Budget - A freelancer typically works from home or at the least has lower overheads. Employing the services of a freelancer on a project basis is typically most cost effective than engaging a larger animation studio. Availability - Freelancer.com has thousands of freelance 3D animators available immediately to work on your project. Reduce recruitment and training timeframes by hiring a contractor with exactly the skills you require. Customer Satisfaction - View a freelancer’s online portfolio including feedback from real clients on recent work performance. Only hire freelancers with the very best reputation for completing exceptional work, and only release a payment when you're 100% satisfied with the final outcome. 
Post a project to get started today! 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një 3D Animator

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një 3D Animator të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e 3D Animation
Loja.
Zbulo më shumë
Loja.
$50 USD për 9 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$110 USD për 4 ditë.
Video muzikore.
Zbulo më shumë
Video muzikore.
$300 USD për 12 ditë.
Interior Dizajn.
Zbulo më shumë
Interior Dizajn.
$269 USD për 14 ditë.
Poster.
Zbulo më shumë
Poster.
$100 USD në 3 ditë.
Dizajni i fletëpalosjes.
Zbulo më shumë
Dizajni i fletëpalosjes.
$15 USD për 1 ditë.
Dizajn koncepti.
Zbulo më shumë
Dizajn koncepti.
$100 USD për 10 ditë.
Postime në rrjetet sociale.
Zbulo më shumë
Postime në rrjetet sociale.
$50 USD në 6 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
65.5M
65.5M
Përdorues të regjistruar
22.5M
22.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Digital Cinema Packages Sports Design Architectural Rendering Music Transcription 3D Modelling Final Cut Pro Flash 3D Adobe Photoshop Cinema 4D Post-Production Illustrator DaVinci Resolve Videography GIF Animation Jingles & Intros 3D CAD Digital Art Print Design Game UI Neo4j
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2023 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.