Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Game Designers
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Game Designer më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Game Designers

Avatariverified.svg
Attari Bros
Game Designer
$25 për orë
4,8 (6669 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Dezine Geek
Game Designer
$25 për orë
4,9 (5642 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
DigitalArcanum
Game Designer
$25 për orë
4,9 (1963 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Dayaben D.
Game Designer
₹30 për orë
4,9 (1615 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Pinky D.
Game Designer
$15 për orë
4,9 (1461 punë)
Shihni Profilin
Avatarimonthly-level-three.svg
Fahad S.
Game Designer
$25 për orë
4,8 (1426 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg
Chandrasekhar G.
Game Designer
₹50 për orë
5,0 (1399 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Eclick Softwares
Game Designer
$20 për orë
4,9 (1384 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Game Designers
Klientët vlerësojnë Game Designers
4.86 nga 5
from 105 529 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Game Designer

Gaming is a multi-billion dollar industry continuing to flourish through a proliferation of mobile devices and ongoing development of existing gaming platforms. Game design refers to the process of planning a game and how it plays and is an important rung in the complicated exercise of establishing new games. Typically, it is the preliminary step in the creation of a new game, and heavily influences the popularity once released to the market.  
Game designers are commonly tasked with creating a blueprint for individual game elements and interfaces including components such as the story, environment, modes and rules of play, characters, and objects. The designer may not be responsible for the ideation of a game's premise. Commonly an outline, budget, and delivery timeframe are provided before the commencement of detailed design. Game design requires thoughtful planning with these constraints in mind.  
Depending on the complexity of a game, design can sometimes be a team exercise, shared between a range of designers reporting to a lead designer with ultimate accountability.
Mastery of the capabilities of hardware platforms associated with gaming such as Xbox, and PlayStation gaming consoles, PC or Mac Computers, iOS and Android mobile devices, is a necessity. As is a working understanding of their software and operating systems.
Following completion of an approved game design, a designer works closely with developers who turn their ideas into code and assets to deliver a prototype. Occasionally designers will also write code with the assistance of computer programming languages. A game designer will have continued involvement in the dev process, delivering design amendments based on feedback or technical constraints identified throughout the development cycle.
The gaming industry has traditionally been a male-dominated sphere as males with a love of gaming complete specialized training to make it their profession. Gaming is no longer the realm of men only. The influence of women in gaming has increased exponentially over the past decade with a 300% increase in women hired in gaming companies since 2009.
When considering hiring a game designer, a minimum education requirement is typically a Bachelor’s Degree. Most job seekers attend college to forge a career in the gaming industry. Qualifications range from a dedicated degree in gaming design to computer graphics, animation or arts. Strictly speaking, it is not essential to possess a degree, design experts are self-taught, though it is worth considering the level of training completed before selecting your chosen designer.
A common mistake is the assumption one needs to be an artistic genius to excel in gaming design. While helpful, this is not always the case. Many top game designers have carved out their niche through reliable technical ability and computing expertise, compensating for less natural artistic nous.
Complementary skills useful in game design include knowledge of computer programming languages and coding ability, critical analysis and problem-solving, strong technology know-how, and high-quality communications skills, both written and verbal.
Freelancer.com provides a platform for hiring qualified and experience game designers. Rather than assuming liability by employing a full-time game designer, freelancing provides a flexible project-based hiring option to test game design skills and the cultural fit for your organization.
At Freelancer.com you can locate professionals to handle your mobile, gaming console, PC or VR gaming project. Simply post a project, select a freelancer with the right skills and experience, and you are underway!
 
 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Game Designer

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Game Designer të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Game Design
Dizajn uebsajti.
Zbulo më shumë
Dizajn uebsajti.
$540 USD për 7 ditë.
Dizajni i aplikacionit.
Zbulo më shumë
Dizajni i aplikacionit.
$100 USD në 1 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$430 USD për 1 ditë.
Dizajn uebsajti.
Zbulo më shumë
Dizajn uebsajti.
$140 USD për 13 ditë.
Dizajni i aplikacionit.
Zbulo më shumë
Dizajni i aplikacionit.
$200 USD për 19 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$150 USD për 13 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$240 USD për 1 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$100 USD në 1 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.6M
71.6M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

AIX Administration Geofencing Alibre Design IBM Tivoli Jinja2 Xoops Appian BPM CircuitMaker Selenium TradeStation Docker Bash Financial Software Development Mobile App Testing Agile Development OKTA Hyperledger Fabric Oracle OBIA Revit XML
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.