Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Illustrators
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Illustrator më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Illustrators

Avatariverified.svg
Attari Bros
Illustrator
$25 për orë
4,8 (6669 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
theDesignerz
Illustrator
$25 për orë
4,9 (6145 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Seabit Media
Illustrator
$30 për orë
4,9 (6115 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Dezine Geek
Illustrator
$25 për orë
4,9 (5642 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
colorgraphicz
Illustrator
$10 për orë
4,8 (5268 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg
Md Delowar H.
Illustrator
$10 për orë
5,0 (4411 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Gaurav C.
Illustrator
$40 për orë
4,9 (4070 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
flyerEXPERT
Illustrator
$20 për orë
4,9 (3675 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Illustrators
Klientët vlerësojnë Illustrators
4.91 nga 5
from 532 760 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Illustrator

Generalist freelance illustrators are readily available. Unearthing Illustration Artists that continually deliver a premium quality service is in scarcer supply. Do you require the services of a talented and creative freelance illustrator?
As the name suggests, the primary focus of a professional graphic artist or illustrator is in creating graphics or pictures for use in a variety of industry settings. Freelance illustrators specialize in vector based drawings utilizing custom software. Common projects requiring an illustrator include:
Illustrations for books or publications - Newspapers, magazines, and book publishers all routinely engage Illustrators to produce custom graphics and drawings.
Concept art and character designs - Illustrators are frequently responsible for unique toy designs, entertainment art or cartoon imagery that materializes across a diverse range of products and media.
Clothing and Textiles - Clothing labels habitually outsource the design aspect of clothing. Consider t-shirt illustrations and textile patterns. An illustrator is deeply involved in the custom design process.
Entertainment - From comics to video games, movies to TV, Illustrators are integral to the design and animation journey.
Packaging - Less frequently perhaps, but equally importantly, Illustrators lend support to packaging design for products where custom imagery is demanded.
Adobe Illustrator is the vector editing program of choice for a vast majority of experts that operate in this niche. Artists mastermind and create drawings or illustrations often termed outline art. Characteristic of outline art, following the formulation of a shape's outline, a program takes responsibility for completing the shape to construct a solid image.   
Undoubtedly, Adobe Illustrator is the most ubiquitous illustration software, suitable for diverse applications including print, logo design and web mock-ups. A range of equally effective tools exist on the market that an illustrator may choose to specialize in. These include Corel Draw X6, SVG-Edit, Inkscape, Serif DrawPlus X5, Sketch and Affinity Designer.
What level of formal training do you expect from an illustrator? Commonly graphic artists possess a mix of formal study such as art training or specialist degree level education. In some instances, however, Illustrators are wholly self-taught. Routinely you will be exposed to a mix of two backgrounds. When hiring a specialist illustrator, it is important to weigh up skills and experience against any desired qualification you may require.
One of the more common places to locate top illustrators is through a curated freelance community such as Freelancer.com. Freelance artists will promote their skills by way of an online portfolio targeting prospective clients. At Freelancer.com you can browse individual showcases to identify a suitable artist for any project.
The freelance process works similarly to any design project. The client submits a design brief to the community, and interested freelancers respond by pitching their skills. Once an Illustrator is selected, key milestones may include sketches and concept art, several rounds of drafts, to final design and edits. Every stage requires client approval. Money is never released until a client is 100% satisfied unless interim milestones were agreed at the outset for partial job completion.
A contest is a fantastic option for creative projects such as illustration. The process differs slightly. Interested parties submit basic designs to attract a client’s attention. The most appropriate design is advanced with, and any modifications necessary are discussed with the illustrator.
Freelancer.com is a leading online workplace boasting hundreds of first class Illustrators. Post your design job today and hire one of the talented artists.
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Illustrator

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Illustrator të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Illustration
Dizajn Grafik.
Zbulo më shumë
Dizajn Grafik.
$50 USD për 12 ditë.
Dizajni i kopertinës.
Zbulo më shumë
Dizajni i kopertinës.
$100 USD për 7 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$250 USD për 15 ditë.
Dizajni i etiketave.
Zbulo më shumë
Dizajni i etiketave.
$80 USD për 4 ditë.
Dizajn Etikete.
Zbulo më shumë
Dizajn Etikete.
$200 USD për 10 ditë.
Dizajni i bluzave.
Zbulo më shumë
Dizajni i bluzave.
$50 USD për 24 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$60 USD për 7 ditë.
Dizajni i librit elektronik.
Zbulo më shumë
Dizajni i librit elektronik.
50 dollarë USD në 3 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.6M
71.6M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Evernote Adobe FrameMaker 3ds Max Vector Design Flash Animation Virtual Staging Cel Animation Oil Painting Artist & Repertoire Administration Invision 3D Drafting Adobe Robohelp CSS CGI Interaction Design Video Streaming Character Illustration Digital Art A/V Systems Infrastructure Architecture
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.