Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Indonesian Translators
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Indonesian Translator më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Indonesian Translators

Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
eTranslators
Indonesian Translator
$30 për orë
4,9 (3434 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Desource Translation
Indonesian Translator
$30 për orë
4,9 (3353 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Dreamers Consulting LTD
Indonesian Translator
$30 për orë
4,9 (1593 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgmonthly-level-three.svg
Benni Translation Service
Indonesian Translator
$25 për orë
4,9 (1507 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
BTranslated Professionals
Indonesian Translator
$20 për orë
4,9 (904 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svg
Revival
Indonesian Translator
$12 për orë
4,8 (733 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg
Galih Aditya P.
Indonesian Translator
$25 për orë
4,9 (466 punë)
Shihni Profilin
Avatariannual-level-three.svg
Nurul H.
Indonesian Translator
$8 për orë
4,9 (453 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Indonesian Translators
Klientët vlerësojnë Indonesian Translators
4.94 nga 5
from 24 572 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Indonesian Translator

Situated in the Indian and Pacific Oceans, South East Asia; Indonesia is the 4th most populous country in the world with an estimated 258 million inhabitants spread across thousands of islands.  
The Indonesian population consists of scores of native ethnic and linguistic groups, the most powerful and dominant being the Javanese. Indonesian, known as “Bahasa Indonesia” is the official language of the country, and most residents communicate it. Fluency in another language such as Javanese or Sudanese is also prevalent.
Indonesia enjoys abundant natural resources such as oil, gas, gold and copper and has a strong backbone in agriculture, predominantly cultivating rice, tea, coffee and various spices. These natural resources alongside man-made assets make Indonesia a major trading partner of countries like Japan, USA, Singapore, Australia and Malaysia.
It’s no surprise then that the high demand for native Indonesian speakers and translators is due to the potential for ongoing business interactions in Indonesia.
Translators require more than just the ability speak, read and write Indonesian. A robust comprehension of Indonesian and the translating language, whether English, Japanese or another commonly transcribed vocalization is critical. Vocabulary and grammar must be fluent, accurate and error free, and an in-depth cognition of local cultural differences is mandatory.
Many businesses choose the freelance option when tasked with specific projects, communication requirements or building relationships within an Indonesian community. A few of the benefits of using freelancers include:
The ability to select an expert translator ‘on the ground’ in the region or country they are looking to do business.
Taking advantage of lower costs by employing on a project to project basis.
Identifying a person with the exact skill set required for a particular role, available to start immediately.
Freelancer is a global crowdsourcing marketplace that allows employers to find employees by posting projects and accepting bids from qualified professionals. Freelancer.com was founded in 2009 in Sydney, Australia. However, it has offices throughout the world, including in Jakarta, the capital city of Indonesia.  
There are currently over 10,000 Indonesian freelancers available for short or long term employment in a range of roles on Freelancer.com.
Whether you require translation of Indonesian documents, article writing, an interpreter, voice over artist, researcher, proofreader or language transcriber, you can find the perfect person at Freelancer.com. If you need an Indonesian speaker with other specialist skills such as website creation, computer programming, graphic design, marketing or any job type you can think of then searching the Freelancer.com database is the perfect recruitment service.
With over 19 million users, posting a project will grant you access to the best talent from all around the world. Post your job (for free) on Freelancer.com today to hire high quality and professional Indonesian freelancers for your translation or transcription needs. If you're still not sure who to hire, the dedicated Recruiter team at Freelancer can connect you with suitable applicants based on your specific needs. Don't wait, post a project today!  
 
 
 
 
 
 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Indonesian Translator

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Indonesian Translator të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Indonesian Translator
Loja.
Zbulo më shumë
Loja.
$50 USD për 9 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$110 USD për 4 ditë.
Video muzikore.
Zbulo më shumë
Video muzikore.
$300 USD për 12 ditë.
Interior Dizajn.
Zbulo më shumë
Interior Dizajn.
$269 USD për 14 ditë.
Poster.
Zbulo më shumë
Poster.
$100 USD në 3 ditë.
Dizajni i fletëpalosjes.
Zbulo më shumë
Dizajni i fletëpalosjes.
$15 USD për 1 ditë.
Dizajn koncepti.
Zbulo më shumë
Dizajn koncepti.
$100 USD për 10 ditë.
Postime në rrjetet sociale.
Zbulo më shumë
Postime në rrjetet sociale.
$50 USD në 6 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.7M
71.7M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Afar Lithuanian Translator Bengali Translator Oromo English (UK) Translator Assamese Amharic Greek Translator Icelandic Translator Sinhalese Translator Russian Translator Vietnamese Translator Kurdish Translator Linguistics Arabic Translator Swahili Translator Marathi Translator Danish Translator Ukrainian Translator Spanish Translator
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.