Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Medical Writers
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Medical Writer më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Medical Writers

Avatariverified.svg
Rajat C.
Medical Writer
$35 për orë
4,9 (3297 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svgannual-level-four.svg
Sahil K.
Medical Writer
$20 për orë
4,9 (2422 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Experienced Researcher
Medical Writer
$15 për orë
4,8 (1968 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Md Rakibul H.
Medical Writer
$20 për orë
4,9 (1808 punë)
Shihni Profilin
Avatarimonthly-level-two.svg
Beverly M.
Medical Writer
$10 për orë
5,0 (1730 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Faisal M.
Medical Writer
$10 për orë
4,8 (1567 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg
Mark H.
Medical Writer
$30 për orë
5,0 (1488 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Isaac N.
Medical Writer
$10 për orë
4,8 (1438 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Medical Writers
Klientët vlerësojnë Medical Writers
4.83 nga 5
from 93 196 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Medical Writer

Medical writing is a specialist skill involving the articulation of complex scientific data and ideas in a concise, accurate, complete and compelling way. Medical author's work closely with doctors, pharmacologists, scientists and other academics to craft documents and content consistent with regulatory, journal or education guidelines.
Projects an adept medical writer may be associated with are diverse. Producing technical documents based on scientific or health research, articles for publication in reputed medical journals, promotional literature targeting healthcare professionals, drug-related education, internet content for medical websites, patient education material, proposals for research or clinical trials, or producing news articles are all common outputs of this profession.
Medical writers are differentiated by their careful attention to appropriate writing styles and target audiences.  Writers adapt effortlessly to deliver technical or non-technical medical content directly to the general public, physicians or regulators. A strong understanding of regulatory requirements, comprehension of medical vocabulary and theory, and skills in structuring content for formal publications is mandatory; as is the ability to effectively research medical literature, scrutinize data and translate this into a structured and compelling copy.   
The foundations of medical writing stem from the pharmaceutical industry. Increasing complexity surrounding clinical trials, drug manufacturing and expanding regulatory requirements prompted the realization that specialist skills in writing and document structure were obligatory. The adoption of medical writing standards expanded quickly and writers are now critical to a range of different industries and settings. 
Medical writers may find themselves employed full-time working within healthcare companies, contract research organizations, scientific content organizations, media and publishing, medical institutions, academic journals or medical societies. Alternatively, medical writing is a profession where working independently as a freelancer is a viable and valuable option.
When searching for a skilled medical writer, of utmost importance is locating an individual with a strong appreciation of medical concepts and scientific terminology. Typically, a writer in this discipline will have achieved an appropriate level of mastery by way of academic qualification. Often medical writers hold certificates or degrees in medicine, pharmacy, biochemistry, microbiology, nutrition or another similarly technical and scientifically focused program.
While it is not always feasible, a writer will have an in-depth working knowledge of all medical projects. Hiring writers with a broad base of experience and the ability to thoroughly research a given topic is imperative.
Equally important is unearthing someone with appreciable writing ability. A medical writer requires expertise in clearly and concisely communicating complex data and concepts to target audiences, logical organization of thoughts and ideas, a high attention to detail and scientific accuracy. Selecting the wrong person can lead to a misinterpretation, factual inaccuracies, and can be extremely dangerous.
Demand for medical writing continues to increase steadily within the healthcare industry. If you are looking for an independent and suitably qualified freelancer for a specific medical writing project, you can locate a number of professional freelance medical writers at Freelancer.com.
Freelancer.com is home to a community of freelancers skilled in technical writing for a variety of disciplines. Browse the listing of professional freelancers, post a job for free, and attract the attention of contractors from throughout the globe.  
 
 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Medical Writer

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Medical Writer të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Medical Writing
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$10 USD për 1 ditë.
Redaktim.
Zbulo më shumë
Redaktim.
$50 USD për 1 ditë.
Artikull.
Zbulo më shumë
Artikull.
$26 USD për 1 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$27 USD për 7 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$20 USD për 5 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$350 USD për 7 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$350 USD për 5 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$300 USD për 5 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.7M
71.7M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Speech Writing Scientific Writing Proposal Writing Blogging Proofreading Wikipedia Forum Posting Romance Writing Medical Research LaTeX Biography Writing Book Writing Short Stories Article Writing Word Processing Report Writing Content Audit PDF Catch Phrases Publishing
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.