Find Jobs
Hire Freelancers

Punëso ekspert
SQL Architects
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso SQL Architect më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon
Ikona e aftësisë

Çfarë është SQL?

SQL is one of the most important programming languages when it comes to managing data in general, and is indispensable to countless companies and corporations.
Ikona e përshkrimit të aftësisë

Punësoni SQL Architects

SQL is a programming language that can help you manage your data more efficiently. Find an SQL architect to help you do just that at Freelancer.com!

Punëso SQL Architects

Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
SYNET
SQL Architect
$66 për orë
4,7 (4134 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg
Ivan V.
SQL Architect
$32 për orë
4,9 (3447 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Dream Dezine
SQL Architect
$25 për orë
4,9 (2694 punë)
Shihni Profilin
Avatariannual-level-two.svg
Sergey G.
SQL Architect
$33 për orë
5,0 (2382 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Narola Infotech
SQL Architect
$12 për orë
4,5 (1948 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Silvyster A.
SQL Architect
$30 për orë
4,9 (1931 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Murat K.
SQL Architect
$45 për orë
5,0 (1656 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-four.svg
Imara Software Solutions
SQL Architect
$35 për orë
4,9 (1645 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë SQL Architects
Klientët vlerësojnë SQL Architects
4.87 nga 5
from 361 537 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë SQL Architect

Structured query language, more widely recognized as SQL, is a special purpose programming language and a standard language for relational database management systems. SQL is effective in communicating with and managing data held in a relational database. A majority of database products available are based on SQL programming language, although customization of the standard language using proprietary extensions is common. Oracle, Sybase, Microsoft SQL Server, Access and many other leading databases use SQL.
SQL is primarily a declarative language, a non-imperative programming approach where appropriate results are identified as opposed to explicit commands that must be conducted. However, SQL does also include some procedural elements. SQL incorporates three different language varieties, data definition, data manipulation and data control all contribute to SQL outcomes.  
Donald D Chamberlin and Raymond F Boyce are credited with the development of SQL in the early 1970s. Experts in relational algebra and tuple relational calculus, the pair created the programming type to communicate with, retrieve and manipulate data from IBM's original database. They termed the language SEQUEL originally, referring to structured English query language, although a trademark conflict with a UK company saw it later changed to SQL.
Oracle, at the time named Relational Software, observed the concepts of Chamberlin and Boyce and saw a widespread application for the programming language. They developed their alternate version of SQL holding aspirations of securing business with US Government agencies. They began selling SQL RDBMS in June 1979.
The American National Standards Institute (ANSI) and International Organization for Standardisation (ISO) confirmed SQL as a standard in 1986 and 1987 respectively. Since then SQL has continued to evolve to include a larger set of features.
SQL programming language includes several language elements. Clauses are integral components of statements and queries. Expressions combine values operators and SQL functions. Predicates are used to limit the effect of statements and queries or change program flow. A query is an inquiry into the database using the SELECT statement. Statements control transactions, connections, sessions, perform diagnostics and more.
If you are searching for an SQL programmer qualified in computer science, management information systems or information science, or you require a professional employee adept at logical thinking, problem-solving, with a detail-oriented approach and strong programming skills, you should consider the services of a freelancer.
Freelancer.com is a crowdsourcing marketplace and home to thousands of computer programming specialists well versed in SQL programming language. Freelancer.com allows potential employers to post jobs or projects that freelancers can bid for selection. Freelancer is free to join, post a project and receive bids. Once you've posted a project, you'll receive bids within minutes. Employers can review a freelancer’s portfolio and discuss project requirements directly before making a decision on the perfect candidate. With over 19 million users, you'll be sure to find the perfect match for your project.
With Freelancer, you get access to the best talent from around the world, and at an affordable price too! Post a project today to find the perfect freelancer for your next SQL project. 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një SQL Architect

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një SQL Architect të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e SQL
Loja.
Zbulo më shumë
Loja.
$50 USD për 9 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$110 USD për 4 ditë.
Video muzikore.
Zbulo më shumë
Video muzikore.
$300 USD për 12 ditë.
Interior Dizajn.
Zbulo më shumë
Interior Dizajn.
$269 USD për 14 ditë.
Poster.
Zbulo më shumë
Poster.
$100 USD në 3 ditë.
Dizajni i fletëpalosjes.
Zbulo më shumë
Dizajni i fletëpalosjes.
$15 USD për 1 ditë.
Dizajn koncepti.
Zbulo më shumë
Dizajn koncepti.
$100 USD për 10 ditë.
Postime në rrjetet sociale.
Zbulo më shumë
Postime në rrjetet sociale.
$50 USD në 6 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
69.1M
69.1M
Përdorues të regjistruar
23.1M
23.1M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

SQL Coders SQL Experts WatchKit SQL Engineers R Programming Language Cloud Finance SQL Gurus SQL Consultants Oracle Primavera SQL Programmers Packaging Technology Development Operations SQL Developers Vue.js Framework SQL Specialists Fruugo Proto Microsoft Access Puppet SQL Development Agencies
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2023 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.