Find Jobs
Hire Freelancers
Bisedo me Ava - Konsulentja juaj AI e biznesit
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes
Ndodhi një gabim ndërsa po dërgonim bisedën në email-in tuaj.
Mund ta ruash bisedën vetëm një herë në orë. Ju lutem provojeni përsëri më vonë.
Biseda është shumë e shkurtër. Vazhdo të flasësh me Ava për të mundësuar ruajtjen.

Punëso ekspert
Data Entry Clerks
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Data Entry Clerk më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Adobe
Ikona e aftësisë

Çfarë është Data Entry?

If we're being completely honest with one another here, data entry is laborious. It's the sort of work your average person won't touch with a ten-foot pole (mostly because it is mind-numbingly repetitive and non-glamorous). In layman's terms it's the process of taking a bunch of figures / alphanumeric info from one digital file or paper document, and manually typing it into some other program. Most of the time there's a conversion process of the old data in the middle there, too – the one slightly interesting moment in what can often be hours and hours of monotony and hand cramps.
Ikona e përshkrimit të aftësisë

Punësoni a Data Entry Clerk

On Freelancer.com, you can outsource data entry jobs online to professionals, leaving you with more time to focus on growing your business.

Punëso Data Entry Clerks

Avatariverified-v2.svg
Attari Bros
Data Entry Clerk
$25 për orë
4,8 (6763 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Elite Information Tech
Data Entry Clerk
$25 për orë
4,9 (6754 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified-v2.svg
Seabit Media
Data Entry Clerk
$30 për orë
4,9 (6309 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified-v2.svg
theDesignerz
Data Entry Clerk
$25 për orë
4,9 (6287 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified-v2.svg
colorgraphicz
Data Entry Clerk
$10 për orë
4,8 (5308 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified-v2.svgannual-level-three.svg
Md Delowar H.
Data Entry Clerk
$15 për orë
5,0 (4603 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified-v2.svg
Marjan A.
Data Entry Clerk
$130 për orë
4,9 (4380 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified-v2.svg
SYNET
Data Entry Clerk
$66 për orë
4,7 (4144 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Data Entry Clerks
Klientët vlerësojnë Data Entry Clerks
4.88 nga 5
from 702 168 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Data Entry Clerk

Are you looking to hire a data entry clerk? Freelancer.com is the best place to find data entry clerks for hire on the web.
Data entry clerks play an important role in modern business. These clerks are responsible for entering and updating important data into their client’s database, providing the information that makes all other daily business processes possible.
Businesses of all sizes across a wide variety of industries rely heavily on the data processed by data entry freelancers. The fast pace of the business world requires that new, relevant data is received in a timely and accurate manner. Without this data, decision makers can make poor, uninformed decisions based off of incorrect or out of date information.
For this reason, freelance data entry clerks can offer your business a sizeable competitive advantage when it comes to the quality of your data entry job. These experienced, professional data entry clerks for hire on Freelancer.com will add a significant boost to your organization’s data processing turnaround times, ensuring decision makers have the most accurate and up-to-date information available to make your data entry job a success.
While telecommuting and work from home data entry jobs opportunities have expanded significantly in the last decade, data entry clerks and employers alike have been taking advantage of telecommuting for many years. The nature of task lends itself well to home-based employees. Employers can hire data entry clerks located in regions far from their own location with confidence that freelance data entry clerks throughout the industry have performed exceptionally-well in similar situations for decades.

So You're Ready To Hire A Data Entry Clerk. Where Should You Start? 

Finding the perfect freelance data entry clerk doesn't have to be a hassle. There are several tips you can use to hire the perfect freelancer for your data entry job. Do you have a specific project in mind? Post a project for free on Freelancer.com and watch freelancers from all around the world come to you with their competitive proposals. Freelancer.com’s bidding and proposal system helps you find talented freelancers at a great price.
What are you waiting for? Freelancer.com is the premier source for data entry freelancers on the web. If your business is in need of data entry clerks then look no further, Freelancer.com has a wealth of the world’s most talented data entry professionals who are ready to help you with your data entry job.

What does a Data Entry Expert do?

A Data Entry Expert's primary responsibility is to extract data from both physical and electronic files and enter it into specified formats. Their expertise ranges from simple, repetitive tasks like copy-pasting and typing, to performing more advanced tasks such as accuracy checks, data processing and formatting.

Why should I hire a freelance Data Entry Expert?

In today's fast-paced and data-driven world, even minor mistakes can lead to major problems. A major area where these mistakes can happen is in manually extracting, typing, and organizing data. Besides being a time-consuming activity, it is often an error-prone process - which is why you should outsource these tasks to a professional who is trained to do them properly. A Data Entry Expert's attention to detail and organizational skills ensure that your data is accurately captured, processed and stored in an efficient manner, saving you a significant amount of time and resources and providing vital information in a timely and accurate manner. A freelance Data Entry Expert is often more cost-effective than employing a data entry clerk in-house or worse, having to do it yourself. Suffice to say, it's the perfect solution for when you want to get more done in less time, save money and concentrate on taking your business to the next level.

How much does a freelance Data Entry Expert cost?

You can find freelancers asking anywhere from $5-$100 per hour on Freelancer.com for data entry projects but it really depends on the project complexity and its scope. Simple data entry jobs that don't require any special skills may cost less while projects requiring more hours, complex processing and formatting will likely cost more. However, data entry is typically one of the most popular types of online freelance jobs, so the market is pretty competitive and you'll certainly be able to find a freelance data entry expert within your budget. If the hourly model is not suitable to you, you can go for a Fixed-price model or even run a Contest.
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Data Entry Clerk

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Data Entry Clerk të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Data Entry
Loja.
Zbulo më shumë
Loja.
$50 USD për 9 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$110 USD për 4 ditë.
Video muzikore.
Zbulo më shumë
Video muzikore.
$300 USD për 12 ditë.
Interior Dizajn.
Zbulo më shumë
Interior Dizajn.
$269 USD për 14 ditë.
Poster.
Zbulo më shumë
Poster.
$100 USD në 3 ditë.
Dizajni i fletëpalosjes.
Zbulo më shumë
Dizajni i fletëpalosjes.
$15 USD për 1 ditë.
Dizajn koncepti.
Zbulo më shumë
Dizajn koncepti.
$100 USD për 10 ditë.
Postime në rrjetet sociale.
Zbulo më shumë
Postime në rrjetet sociale.
$50 USD në 6 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
74.1M
74.1M
Përdorues të regjistruar
23.8M
23.8M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

General Office Data Processing GPT Agent Google Spreadsheets Qlik Answering Telephones Microsoft Outlook Article Submission Data Analytics Time Management Data Delivery Investment Research PostgreSQL Administration Telephone Handling Procurement Data Architecture Data Extraction BPO LibreOffice SAP Master Data Governance
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.