Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Web Developers
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Web Developer më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon
Ikona e aftësisë

Çfarë është HTML?

HTML stands for Hyper Text Markup Language. It's the standard markup language used to write web pages. HTML provides the structure and text for every page on the Internet, so knowing HTML can be very valuable.
 
Ikona e përshkrimit të aftësisë

Punësoni a Web Developer

On Freelancer.com, you can hire a web developer to fix or improve your web site. Forget about complex HTML editors, get an expert coder to help you out today.

Punëso Web Developers

Avatariannual-level-three.svg
Faraz A.
Web Developer
$30 për orë
5,0 (566 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Eric C.
Web Developer
$40 për orë
4,2 (1 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svgannual-level-three.svg
Kimberly B.
Web Developer
$25 për orë
4,2 (5 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svg
Attari Bros
Web Developer
$25 për orë
4,8 (6669 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Seabit Media
Web Developer
$30 për orë
4,9 (6115 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Dezine Geek
Web Developer
$25 për orë
4,9 (5642 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
colorgraphicz
Web Developer
$10 për orë
4,8 (5268 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svg
Marjan A.
Web Developer
$130 për orë
4,9 (4356 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Web Developers
Klientët vlerësojnë Web Developers
4.86 nga 5
from 836 067 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Web Developer

Hyper Text Markup Language stands for HTML, an authoring solution used for describing web pages and documents. HTML is referred to as a markup language, which means it uses a set of markup tags within text files to express graphic, coloring, font and link attributes of a web page. Individual HTML tags describe different aspects of a document's content.
The purpose of a web browser, such as Internet Explorer, Chrome, Safari or Firefox is to interpret the HTML tags within a document and display a web page accordingly. The browser does not display the tagging specifically; it merely translates HTML markup to visually or audibly render a web page.
HTML is a standardized system for tagging text files for web page creation and display. Together with CSS and JavaScript, HTML is foundational to the design and construction of web pages, and also plays a defining role in mobile application development and web application development.
Typically, freelance web developers use HTML tags to describe individual HTML elements which occur in pairs, with an initial start tag, and a second closing or end tag, although occasional elements occur individually such as <img> (image) tags. Tags present specific information about an element by surrounding an item (for example <title>… </title> classifies a title for the document), whereas alternative tags may display content on a page precisely.  
Scripts created in programming languages such as JavaScript are commonly embedded in HTML directly to alter its behavior. Many freelance web developers use CSS (or cascading style sheets) to modify or enhance default HTML characteristics predefined in a browser in web design and development jobs. CSS allows you to specify aspects such as font, text size, columns and more. The use of CSS to more effectively define the look and layout of HTML elements, at the expense of presentational HTML, has been encouraged since 1997.
When Tim Berners-Lee was credited with the invention of the web in 1989, HTML was the publishing language of choice. Since then there have been multiple versions, the most recent of which is HTML5. HTML5 is the fifth version of HTML standard and was released in October 2014. One of the major evolutions in HTML5 is improved support for multimedia and modern web applications while absorbing earlier versions of HTML.
If you want web pages to behave in a certain way or produce complicated operations when customers interact with a website, such as form submission or score logins, developers commonly integrate programming languages such as JavaScript, PHP, and Perl. It is vitally important that any freelance web developer or programmer you choose has a strong knowledge of HTML, alongside related programming languages, to enable them to create dynamic and attractive web pages or applications.
Even with an increasing use of drag and drop web editors available to create dynamic websites, selecting a freelance web developer with strong knowledge of HTML code is non-negotiable.
Do you have a new website build in the pipeline? Are you making an upgrade to an existing web application? If you require an expert in HTML markup and related programming languages like JavaScript, Perl or PHP then search the top quality programmers available at Freelancer.com. At a fraction of the cost of larger web development firms, and available at a moment’s notice, your web project will be completed in no time. Post a project today and become the next BIG success story! 
 
 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Web Developer

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Web Developer të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e HTML
Dizajn uebsajti.
Zbulo më shumë
Dizajn uebsajti.
$540 USD për 7 ditë.
Dizajni i aplikacionit.
Zbulo më shumë
Dizajni i aplikacionit.
$100 USD në 1 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$430 USD për 1 ditë.
Dizajn uebsajti.
Zbulo më shumë
Dizajn uebsajti.
$140 USD për 13 ditë.
Dizajni i aplikacionit.
Zbulo më shumë
Dizajni i aplikacionit.
$200 USD për 19 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$150 USD për 13 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$240 USD për 1 ditë.
Uebsajt.
Zbulo më shumë
Uebsajt.
$100 USD në 1 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.6M
71.6M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

FLANN Web Scraping Terraform Discord API ERP Software Managed Analytics Social Media Management Balsamiq Ratio Analysis Regular Expressions Citrix ES8 Javascript AWS SageMaker Digital System Engineering Polyworks Inspector Hyperledger Corteza HFT Email Developer Vuforia
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.