Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Industrial Design Engineers
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Industrial Design Engineer më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Industrial Design Engineers

Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Gaurav C.
Industrial Design Engineer
$40 për orë
4,9 (4069 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Fourtunedesign
Industrial Design Engineer
$18 për orë
4,9 (3422 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
ExpertART
Industrial Design Engineer
$20 për orë
4,9 (3110 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svg
Dream Dezine
Industrial Design Engineer
$25 për orë
4,9 (2979 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
DigitalArcanum
Industrial Design Engineer
$25 për orë
4,9 (1963 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Shameel
Industrial Design Engineer
$20 për orë
4,8 (1778 punë)
Shihni Profilin
Avatarimonthly-level-three.svg
Shehzad A.
Industrial Design Engineer
$40 për orë
4,9 (1517 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Pinky D.
Industrial Design Engineer
$15 për orë
4,9 (1461 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Industrial Design Engineers
Klientët vlerësojnë Industrial Design Engineers
4.89 nga 5
from 86 732 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Industrial Design Engineer

Industrial design is the process by which products are designed and created for manufacture through mass production. The method places particular emphasis on improving products by optimizing form, function, aesthetics, and structure for the benefit of end users and manufacturers.
An industrial designer isn't typically responsible for the universal design of complex products. They are more commonly charged with improving technical aspects of an overall design and enhancing usability or attractiveness of a product. When seeking the services of an industrial designer for specific elements within a broader project, hiring a freelancer is a recommended option.
Guided by the overarching requirements of a client, and with a focus on the product, end user, and environment, interior designers employ specific techniques to enhance designs, such as analysis and synthesis of data. While graphic designers are entirely focused on physical design appearance, industrial designers are equally concerned with convenience, usability, ergonomics, safety, technical limitations, manufacturing replicability and automation. They also must consider regulatory requirements.
The origins of industrial design linked to the increase in industrial manufacturing during the Industrial Revolution during the mid-18th century in Britain. This key event shaped the way objects were made, diversified markets and consumption patterns. The earliest use of the term industrial design is linked to the Journal of Fine Arts in 1839, although designer Joseph Claude Sinel is often attributed to the preliminary use of the term much later in 1919, a claim he vehemently denies.  
Industrial design is often considered purely a creative process. In reality, the discipline involves a strong analytics component and integration of complex design metrologies.
The industrial design process commonly includes following stages:
Research
Sketching
Comparative product research
Modelling
Prototyping
Testing
Modern Industrial designers need to be highly skilled in the use of 3D software. Computer-aided industrial design applications and CAD programs are integral in concept development through to product realization. Popular programs designers are typically experienced in include Adobe Illustrator, Adobe Photoshop and 3D, Solidworks 2016 and Alias.
Industrial designers typically possess a degree in industrial design such as a Bachelor of Industrial Design (BID), although alternatively, they hold a Bachelor of Science or Fine Arts, achieved over 4 or 5 years of study. Post graduate qualifications in Fine Arts, Science, or Design are also common attributes of skilled industrial designers.
Finding a professional, highly trained industrial designer can be challenging. Particularly if searching for skills in a particular niche, and a creative eye that reflects the preferences of your business. The consequences of hiring the wrong person can be damaging, high costs and poor design delivery are recurrent issues.
For instant access to hundreds of industrial design experts locally or throughout the globe, look no further than Freelancer.com. Post a project (with a detailed description of the work to be done) and watch as it attracts the attention of scores of freelancers, all with the appropriate skills to complete your industrial design project. Have someone in mind? Browse their individual portfolio and hire them directly. If not, you can browse the individual portfolios of all our freelancers. Find the perfect freelancer for your project today!
 
 
 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Industrial Design Engineer

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Industrial Design Engineer të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Industrial Design
Dizajn Grafik.
Zbulo më shumë
Dizajn Grafik.
$50 USD për 12 ditë.
Dizajni i kopertinës.
Zbulo më shumë
Dizajni i kopertinës.
$100 USD për 7 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$250 USD për 15 ditë.
Dizajni i etiketave.
Zbulo më shumë
Dizajni i etiketave.
$80 USD për 4 ditë.
Dizajn Etikete.
Zbulo më shumë
Dizajn Etikete.
$200 USD për 10 ditë.
Dizajni i bluzave.
Zbulo më shumë
Dizajni i bluzave.
$50 USD për 24 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$60 USD për 7 ditë.
Dizajni i librit elektronik.
Zbulo më shumë
Dizajni i librit elektronik.
50 dollarë USD në 3 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.6M
71.6M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Logo Animation Photo Restoration Fashion Modeling Filmmaking Childrens Book Illustration 3D Modelling Android UI Design Make Real Whiteboard Autodesk VFX Art Handy Sketch Pad Book Cover Design GIF Animation Brochure Design Concept Art GraffixPro Studio CGI App Design Architectural Visualization
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.