Find Jobs
Hire Freelancers
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Logo Gurus
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Logo Guru më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon
Ikona e aftësisë

Çfarë është Logo Design?

The right logo can lead to true customer loyalty, as it might end up becoming associated with a superior product or service, or great customer service, for example.
Ikona e përshkrimit të aftësisë

Punësoni Logo Gurus

Logo gurus are the ones to turn to for all things “logo”. Help understand how your logo can relate to your company, product, or service, in ways that you didn’t imagine.

Punëso Logo Gurus

Avatariverified.svg
Attari Bros
Logo Guru
$25 për orë
4,8 (6669 punë)
Shihni Profilin
Avatariverified.svg
Elite Information Tech
Logo Guru
$10 për orë
4,9 (6576 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
theDesignerz
Logo Guru
$25 për orë
4,9 (6144 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Seabit Media
Logo Guru
$30 për orë
4,9 (6110 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Dezine Geek
Logo Guru
$25 për orë
4,9 (5641 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Djdesign
Logo Guru
$15 për orë
4,9 (5272 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
colorgraphicz
Logo Guru
$10 për orë
4,8 (5267 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-three.svg
Md Delowar H.
Logo Guru
$10 për orë
5,0 (4410 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Logo Gurus
Klientët vlerësojnë Logo Gurus
4.89 nga 5
from 872 256 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Logo Guru

Whether you're starting a new business, re-branding or pitching your idea to investors, your company logo is one of the most integral cogs in the wheel of your corporate identity and it's crucial that you hire a freelance logo designer to paint the perfect picture for your company.
While you may be tempted to use a DIY logo program it’s important to remember that your company logo isn't just a pretty picture and a nice colour scheme - it's fundamentally the first impression given to your target market. As the old saying goes - you never get a second chance to make a first impression and your logo is no different.
When you hire an expert graphic designer, who specializes in logo design to create your brand identity, you’re engaging an individual with the graphic design skills necessary to make your logo visually appealing. You are also taking advantage of the diverse skill-set that a freelance graphic designer can provide - they have a wealth of experience in various industries and will have designed logos to appeal to many different target markets rather than just having experience in one sector.
There are many benefits to hiring a freelance logo designer for brand design solutions that work. While you might have a choice of logo designers from some of the many graphic design firms out there, you’ll be in the market to pay thousands for logo development versus a mere few hundred from a freelance logo designer.  
Like any specialized area, graphic designers who work in the corporate world can charge for the privilege of supplying you with the same skills as a freelance graphic designer but provide a very similar service.  
A freelance logo designer will cost you a fraction of the price and will ensure your budget stays on track; they charge less as they have lower overheads due to being self-employed and often working from home.
Another benefit of hiring a freelance logo designer is availability. Any logo development work can be completed within your specified time frame; allowing you a quick turnaround for your brand development. Freelancers aren't restricted to working Monday to Friday, so when their creativity starts to flow, you’ll receive the full benefit of this — even if it is on a weekend! You'll be sure to become the next success story!
Hiring a logo designer from Freelancer.com with experience in designing and creating company logos will inevitably set your organisation in higher steed and create a professional brand that is marked to succeed.
If you’re looking to hire a logo designer who is experienced and qualified in graphic design, you’ll be engaging the services of a professional with an eye for colours, text and pictures with the experience to understand what the consumer is looking for.
A professional logo designer brings expertise and technical know-how to the table. They'll know which factors to keep in mind when designing a logo and will provide you with a logo that helps your company engage with your target market and radiates a strong and powerful brand image.
Your logo is one of your most powerful assets, and you'll want to find the perfect logo for your business. A professional graphic designer will be able to create company logos that will not only strengthen your reputation but also increase sales and create a striking first impression.
Select your logo designer from Freelancer’s extensive selection of qualified experts for your logo design job today.

What does a Logo Designer do?

A logo designer is a special kind of designer that gives your business its visual voice. They create powerful and eye-catching symbols by combining your brand assets like name, slogan, fonts, colors, images and best design practices to create a unique visual identity for your business.

Why should you hire a freelance Logo Designer?

A logo is usually the first thing customers see and it's an essential part of any website, product packaging, masthead and any other piece of brand communication. However, designing it can be a challenging task for many reasons. For instance, you may not have the time to do the research and fine-tuning required to design a perfect logo and hiring an in-house designer may not be a cost-effective solution for you. Hiring a freelance logo designer takes care of all these problems for you. Equipped with experience, creativity and skills in tools like Photoshop, Illustrator, and Corel Draw, these professionals are your best choice to deliver a flawless logo design, on time and on budget.

How much does a freelance Logo Designer cost?

Logo Designers on Freelancer.com can charge anywhere between $5 and $100 per hour depending on their skills, experience and even location. Logo Designers from developed countries are usually more expensive than their developing country-counterparts. This wide range is also due to the fact that high-end logo designers usually have extensive portfolios, as well as references and reviews from previous clients. This may give you more confidence that you will get a better outcome than from a designer who charges, say, $5 per hour. However, price is not always an indication of quality, since many good and experienced freelancers new to the platform may initially charge low prices to attract more clients. Good freelancers usually keep samples of previous work on their profiles or they may be able to provide them on request, so browse various options before choosing one. Alternatively, you can go for a Fixed-price project or a Contest, where you set the price and timeline and freelancers may approach you.

Do I own the rights to work completed by a freelance Logo Designer?

Your logo will likely contain many company assets like your brand/company name, your colour scheme and any mascots. Therefore it is unlikely that a logo designer could claim copyright. However, to be absolutely safe, you can simply upgrade your project with an IP Agreement, which is signed at the start of the project and ensures your rights and ownership of the completed work. You may also ask the freelancer to sign a Non Disclosure Agreement (NDA), which stipulates that the freelancer will not disclose the details of the project to anyone else.
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Logo Guru

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Logo Guru të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Logo Design
Loja.
Zbulo më shumë
Loja.
$50 USD për 9 ditë.
Dizajn paketimi.
Zbulo më shumë
Dizajn paketimi.
$110 USD për 4 ditë.
Video muzikore.
Zbulo më shumë
Video muzikore.
$300 USD për 12 ditë.
Interior Dizajn.
Zbulo më shumë
Interior Dizajn.
$269 USD për 14 ditë.
Poster.
Zbulo më shumë
Poster.
$100 USD në 3 ditë.
Dizajni i fletëpalosjes.
Zbulo më shumë
Dizajni i fletëpalosjes.
$15 USD për 1 ditë.
Dizajn koncepti.
Zbulo më shumë
Dizajn koncepti.
$100 USD për 10 ditë.
Postime në rrjetet sociale.
Zbulo më shumë
Postime në rrjetet sociale.
$50 USD në 6 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.6M
71.6M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Logo Design Agencies Film Production Logo Engineers Logo Experts Music Management Digital Painting Zbrush Logo Programmers Logo Specialists Logo Developers 3D Visualization Logo Coders Instructional Design Tldraw Logo Consultants A/V editing Lettering Audio Ads App Design Logo Architects
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.