Find Jobs
Hire Freelancers
Chat with Ava - Your AI Business Consultant
Avatari i Përdoruesit
Përshëndetje, unë jam Ava, udhëzuesi juaj i AI për të suoerkarikuar biznesin tuaj!
Pavarësisht nëse jeni duke drejtuar tashmë një biznes ose ëndërroni të filloni një të tillë, unë jam këtu për t'ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në realitet duke përdorur freelancer të fuqiyuar me AI. Ndani qëllimet tuaja të biznesit dhe së bashku, ne do të krijojmë një projekt për të cilin mund të konkurrojnë freelancerët tanë të talentuar. Le ta bëjmë realitet vizionin tuaj!
Unë kam një biznes
Unë jam duke filluar një biznes

Punëso ekspert
Product Description Writers
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Product Description Writer më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Product Description Writers

Avatariverified.svg
Rajat C.
Product Description Writer
$35 për orë
4,9 (3307 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svgannual-level-four.svg
Happymarli
Product Description Writer
$15 për orë
4,9 (3062 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
SATNAM WEBTECH
Product Description Writer
$5 për orë
4,8 (2644 punë)
Shihni Profilin
Avatari
Experienced Researcher
Product Description Writer
$15 për orë
4,8 (1968 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg
Future designs
Product Description Writer
$20 për orë
4,9 (1860 punë)
Shihni Profilin
Avatarimonthly-level-two.svg
Beverly M.
Product Description Writer
$10 për orë
5,0 (1730 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgmonthly-level-three.svg
US Language Solutions
Product Description Writer
$50 për orë
4,9 (1701 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svg
Murat K.
Product Description Writer
$45 për orë
5,0 (1690 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Product Description Writers
Klientët vlerësojnë Product Description Writers
4.88 nga 5
from 175 730 përshtypjet

Si të punësoni një freelancer të mirë Product Description Writer

Did you know that there is a right way and wrong way to write product descriptions?  Many people think that creating a product description involves simply writing down an exhaustive list of the product’s features. However, this is not the correct way to do it.
The purpose of a product description is more than to highlight the product’s features. What is more important is highlighting the product’s benefits.
When a prospective buyer reads through the description, the one question they have on their mind is ‘What will this product do for me?’ Listing the features will not answer their question but listing the benefits will. It is that small but critical difference between writing an effective product description that entices the reader and sells your products and a product description that fails to make sales.
An unoriginal boring product description can hurt your business without you even realizing it. On the other hand, a well-written product description that incorporates and blends all the elements into one attractive write up can be a powerful factor in increasing sales.
However, not everyone has the skill to do this. Whether you are marketing home-made scented candles and soaps or you marketing gourmet foods or sophisticated fireplaces, you need an experienced professional who knows how to use the right words to describe your product.
Here’s how a product description writer will approach the task:
Use the right combination of words to make your product sound exotic and one-of-a-kind. Most people don’t mind spending on something that is exclusive rather than an item that half the world owns.
Describe the product in such a way as to make it sound like a necessity and not a luxury. Anybody reading it will feel like they absolutely must have it.
Use long-tail keywords cleverly so that the description is optimized for search engines but without it looking obvious. Keywords help your product descriptions rank higher in search engines so they can be more easily found by potential buyers who are looking for that particular item.  
Use the right tone and language keeping in mind your audience. Product descriptions that are aimed at teenagers need to be written in a tone and language that is different from that used to describe products meant for older people or the business segment.
If your strength lies in production and marketing but not in writing, you should consider hiring a product description expert to handle this aspect of your business. On Freelancer.com you can find several highly creative writers who have earned high praise and rave reviews for creating catchy, attractive product descriptions.
Finding a writer who has the creative flair and right qualifications is easy. Once you log in to your account on Freelancer.com, you can browse through the portfolio of different product description writers and read the samples on their portfolio. When you find one you like, you can hire that writer directly by clicking on the ‘hire me’ button on their profile page.
Alternatively, you can post a project and wait for the bids to come in and then choose a suitable writer from among the bidders.
Many e-commerce business owners overlook the selling power of well-written product descriptions that address all of the above points. Don’t be one of them. Hire a product description expert on Freelancer.com today and see it difference it makes to your sales chart.  
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Product Description Writer

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Product Description Writer të shkëlqyer tani

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Product Descriptions
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$10 USD për 1 ditë.
Redaktim.
Zbulo më shumë
Redaktim.
$50 USD për 1 ditë.
Artikull.
Zbulo më shumë
Artikull.
$26 USD për 1 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$27 USD për 7 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$20 USD për 5 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$350 USD për 7 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$350 USD për 5 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$300 USD për 5 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
71.8M
71.8M
Përdorues të regjistruar
23.5M
23.5M
Punë të postuara

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

LinkedIn Profile White Paper Resumes PDF WIKI Forum Posting Academic Writing Online Writing LaTeX Medical Research Cartography & Maps Abnormal Psychology Academic Research Copy Editing Copy Typing Script Writing Social Media Copy Content Audit Publishing Article Writing
Faleminderit! Ne ju kemi dërguar me email një lidhje për të kërkuar kredinë tuaj falas.
Ndodhi një gabim gjatë dërgimit të email-it tuaj. Ju lutemi provoni përsëri.
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2024 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.