Logo Freelancer Si funksiononShfleto punët Identifikohu Regjistrohu Posto një projekt
Find Jobs
Hire Freelancers
Get Ideas
About
Resources
undefined Freelancer Punësoni

Punëso ekspert
Screenwriters
për çdo punë

Miliona njerëz përdorin Freelancer.com për t'i bërë idetë realitet.
Punëso Screenwriter më të mirë tani
I besuar nga markat më të mira dhe nga startup-et
Ikona e NASAIkona e DeloitteIkona e FacebookIkonë AirbusIkona e Amazon

Punëso Screenwriters

Avatari Atif M.
Screenwriter
$22 për orë
4,8 (1715 punë)
Shihni Profilin
Avatari Faisal M.
Screenwriter
$9 për orë
4,7 (1499 punë)
Shihni Profilin
Avatari Suvadip D.
Screenwriter
$10 për orë
4,9 (1231 punë)
Shihni Profilin
Avatari Isabella Hills
Screenwriter
$20 për orë
4,9 (1067 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svgverified.svg eDATAEXPERT
Screenwriter
$6 për orë
4,9 (911 punë)
Shihni Profilin
Avataripreferred-freelancer-v2.svg Zachary T.
Screenwriter
$15 për orë
4,8 (895 punë)
Shihni Profilin
Avatari Urban Web Technologies
Screenwriter
$15 për orë
4,9 (892 punë)
Shihni Profilin
Avatari Shameel K.
Screenwriter
$5 për orë
4,9 (872 punë)
Shihni Profilin
Shiko më shumë Screenwriters
Klientët vlerësojnë Screenwriters
4.87 nga 5
nga 39430 vlerësime

Puna e shfaqur në ekspozitë nga punonjësit tanë të pavarur

Frymëzohu nga projektet e Screenwriting
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$10 USD për 1 ditë.
Redaktim.
Zbulo më shumë
Redaktim.
$50 USD për 1 ditë.
Artikull.
Zbulo më shumë
Artikull.
$26 USD për 1 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$27 USD për 7 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$20 USD për 5 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$350 USD për 7 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$350 USD për 5 ditë.
Shkrimi.
Zbulo më shumë
Shkrimi.
$300 USD për 5 ditë.
Zbulo më shumë punë nga punonjësit e pavarurShiko më shumë punë

Siç shfaqet në

Logoja e VentureBeast

Tregu më i madh i botës

Miliona përdorues, nga bizneset e vogla te sipërmarrjet e mëdha, sipërmarrësit dhe bizneset e reja, përdorin Freelancer për t'i bërë idetë realitet.
64.3M
64.3M
Përdorues të regjistruar
22.3M
22.3M
Punë të postuara

Si të punësoni një freelancer të mirë Screenwriter

If you’ve ever been asked to write a script you’d be aware that quality screenwriting is an artform and something that should be left to the professionals.
Screenwriting refers to the process of writing screenplays, or scripts that are written specifically for movies. Some screenplays might also be written for television shows and video games as well.
A screenplay writer or movie script writer is a writer who practices the craft of screenwriting, on which popular and arthouse films, television programs, comics or videogames are based. Professionals in creating screenplays, movie scripts and script writing, the individual is well versed in a range of writing and is a storyteller at the very core of their being.
Screenwriting is usually a freelance profession where the core abilities are storytelling and imagination. There is a legion of would-be screenwriters who attempt to enter the film industry, but it often takes years of trial-and-error, failure, and gritty persistence to achieve success.
Professional screenwriters use creative ideas to write scripts, with the intention of selling them and having them produced. In some cases, the text is based on an existing property, such as a book or person's life story, which is adapted by the screenwriter or it can be a novel or material for would do well to be presented on screen.
Characteristics of a great screenwriter include:
A passion for movies
Be cautious of aspiring screenwriters that don’t know the history of the movies or have never seen the great classics. It’s in your best interest to find a screenwriter who loves all periods of films and someone that can use their experience and knowledge of the industry to create the perfect script for your needs.
Have the ability to sniff out the key story lines
A story written for the screen must be interesting enough to hold an audience’s attention for a number of hours, it should contain a suitable amount of action and also be able to be told in ways that are visual and engaging.
Good writing skills
Screenwriters should know the concepts of dramatic writing – things such as acts and conflict and inciting incidents and plot twists and reversals and climaxes and resolutions. Good writing is focused on engaging with your audience and entertaining them for the time they are viewing your film or show.
Be able to write for a mass audience
Screenwriters should write so that material is understandable to the people that you want to come to see your film. Writers are not writing for a niche circle, but for large numbers of people that are eager to experience your ideas.
Willing and able to rewrite until the content is 100% perfect
Quality screenwriters should be willing and able to make numerous edits until the script is perfect. In most cases the first draft of anything is really only useful for getting your ideas down on paper and because of this most first drafts are sloppy and unfocused and unwieldy.
Freelance screenwriting may include a variety of projects including comedy scripts, movie scripts, television services, drama script, animated web series and short films, no matter what you’re looking to create, freelancer.com has a wide variety of experienced and creative screenwriters available to create your next masterpiece.
If you’re looking for the perfect screenwriter for your next film, short film, animation, or pilot project, hire a screenwriter today via Freelancer.com.
 
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
Freelancer Enterprise

Buxheti i Kompanisë? Merrni më shumë për më pak

Përdor forcën tonë punëtore prej 50 milionë personash për të ndihmuar biznesin tënd të arrijë më shumë.
Na kontakto
Imazhi API i shitjeve më të shtrenjta
API i Freelancer

50 milionë profesionistë sipas kërkesës

Pse të punësosh njerëz kur thjesht mund të integrosh forcën tonë punëtore të talentuar të cloud?
Na kontakto

Si funksionon punësimi i një Screenwriter

Posto një punë

1. Posto një punë

Na trego çfarë duhet të bësh për disa sekonda.
Zgjidh një punonjës të pavarur

2. Zgjidh punonjës të pavarur

Merr ofertën e parë për disa sekonda dhe zgjidh nga më të mirët.
Gjurmo progresin

3. Gjurmo progresin

Bisedo me punonjësin tënd të pavarur dhe rishiko punën e tyre 24/7.
Paguaj në mënyrë të sigurt

4. Paguaj në mënyrë të sigurt

Paguaj vetëm kur të jesh plotësisht i/e kënaqur.

Pra, për çfarë po prisni?

Posto një projekt sot dhe merr oferta nga freelancer-a të talentuar
Punëso një Screenwriter të shkëlqyer tani

Po kërkoni freelancer-a për lloje të tjera punësh?

Creative Writing Article Rewriting Writing Script Writing Academic Research Scientific Writing Editorial Writing Test Plan Writing Copy Editing Copy Typing Business Plan Writing Educational Research Taglines Catch Phrases Short Stories Pitch Deck Writing Beta Reading Survey Research Content Strategy Comedy Writing
Përdorues të regjistruar Punë të postuara
Freelancer ® is a registered Trademark of Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Copyright © 2023 Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759)
Po ngarkohet shikimi paraprak
Leja u dha për Geolocation.
Seanca e hyrjes ka skaduar dhe ke dalë. Hyr sërish.